Jeśli marzymy nie tylko o pozbyciu się nadmiaru kilogramów, ale również o tym, aby cieszyć się harmonijną sylwetką, dieta na płaski brzuch jest z pewnością jedną z tych, którymi zainteresujemy się w pierwszej kolejności. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro płaski brzuch jest ideałem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jak zatem należy się odżywiać, aby zwiększyć szanse na cieszenie się nim?
Zacznij od ćwiczeń
Siła zdrowych nawyków żywieniowych jest ogromna, jeśli jednak zależy nam nie tylko na pozbyciu się nadmiaru kilogramów, ale i na płaskim brzuchu, musimy pogodzić się z tym, że osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe tak długo, jak długo nie zdecydujemy się na wykonywanie regularnych ćwiczeń. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na brzuch składają się różne partie mięśni. Bez ich ćwiczenia nie mamy szans na równomierne eliminowanie tkanki tłuszczowej. Często można spotkać osoby, które pomimo szczupłej sylwetki wstydzą się pokazać brzuch uważając, że nie jest on ich największym atutem. Ich przykład jest najlepszym dowodem na to, że nawet rygorystyczna dieta odchudzająca nie zda się na wiele, jeśli wysiłki z nią związane nie zostaną poparte ćwiczeniami.
Za najskuteczniejsze uważa się te ćwiczenia na brzuch, które przyczyniają się do tego, że napięte jest całe ciało. Tu najczęściej wspomina się o tak zwanej desce, choć dobre rezultaty przynoszą także pompki i nożyce, a na siłowni – wioślarz. Nie można zapominać także o korzystnym wpływie treningu cardio ne tylko na sam brzuch, ale i na inne części ciała. Najczęściej wymieniana jest jazda na rowerze, choć niejednokrotnie zwraca się też uwagę na pozytywny wpływ joggingu na nasze ciało.
Co jeść, by zwiększyć szansę na płaski brzuch?
Planując ograniczenie tkanki tłuszczowej na brzuchu warto zwracać uwagę przede wszystkim na skład codziennej diety. Muszą dominować w niej produkty niskokaloryczne, bo naszym nadrzędnym celem w czasie odchudzania się będzie wytworzenie tak zwanego ujemnego bilansu kalorii. Jeśli dieta ma być skuteczna, należy spożywać mniej więcej o 15 procent mniej kalorii niż wynosi tak zwane standardowe zapotrzebowanie. Nie warto przy tym szarżować. Przesadzając można doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych nie wpływając w znaczący sposób na wygląd brzucha.
Ważne jest nie tylko to, ile jemy, ale również to, jakie produkty spożywamy. Starajmy się więc, aby w naszej diecie dominowały te, które są bogate w błonnik. To właśnie on odpowiada za regulację pracy przewodu pokarmowego, ma też wpływ na zapewnienie nam uczucia sytości. Lista takich produktów jest długa, w diecie na płaski brzuch dominującą rolę powinny odgrywać jednak warzywa. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest dodawać je do każdego posiłku. Takie podejście zaowocuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dostęp do witamin i minerałów jest mocno ograniczony.
Trudno uciec także od pytania o to, czego nie jeść, marząc o płaskim brzuchu. Nietrudno się domyślić, że dieta powinna wykluczać zarówno słodycze, jak i żywność wysoko przetworzoną. Warto jednak pamiętać także o tym, że niebezpieczne potrafią być również białe pieczywo, makaron oraz ryż.