Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nadwaga i otyłość – powszechny problem wielu Polaków

Zdrowie Data publikacji - 1 stycznia 2022 Autor - Redakcja oranjefan.pl
skutki otyłości

Najnowsze badania wskazują, że nawet 50% Polaków zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała, z czego aż 28% mężczyzn i 21% kobiet choruje na otyłość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak poważne są skutki otyłości.

Nadwaga i otyłość – czym są?

Pojęć tych używa się w odniesieniu do stanu, w którym zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest zbyt wysoka. W diagnozie nadwagi i otyłości pomocny jest wskaźnik BMI oraz zbadanie procentowego udziału tkanki tłuszczowej w masie ciała pacjenta. Wartość BMI pomiędzy 25 a 30 wskazuje, że pacjent zmaga się z nadwagą, zaś wynik powyżej 30 informuje już o otyłości. Warto jednak podkreślić, że wskaźnik ten może być stosowany jedynie pomocniczo, ponieważ w przypadku osób bardzo aktywnych, o wysokim procencie tkanki mięśniowej w ciele jego wynik jest nieco zakłamany. Z tego względu do diagnozy tych schorzeń wykorzystuje się również badanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Panie ze względu na inną budowę ciała i złożoną pracę układu hormonalnego diagnozowane są w kierunku otyłości, dopiero gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30% ich całkowitej masy ciała. U mężczyzn za wartość graniczną uznaje się 25% tłuszczu.

Przyczyny otyłości

Dawniej za przyczynę problemów z wagą uznawano jedynie styl życia oraz dietę. Współcześni naukowcy odkryli jednak znacznie więcej schorzeń oraz czynników genetycznych, które mogą odpowiadać za tendencję do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Brak aktywności fizycznej i zwiększona podaż kalorii nadal znajdują się jednak wśród najczęstszych przyczyn otyłości, zwłaszcza wśród młodych osób. Dostarczanie w diecie niewłaściwych składników, zbyt duża obfitość posiłków lub wysoka częstotliwość ich przyjmowania prowadzą najpierw do nadwagi, a następnie do otyłości, która klasyfikowana jest jako choroba przewlekła. Na jej rozwój mogą mieć również wpływ nietolerancje pokarmowe, które wywołują w organizmie stan zapalny, a także przewlekły stres, który powodować może wzrost stężenia glukozy we krwi i zaburzenia hormonalne. Ponadto współwystępowanie chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników oraz zespół Cushinga prowadzić może do trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Warto podkreślić, że przyjmowanie niektórych leków, np. leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych lub kortykosteroidów również powinno być wyszczególnione jako przyczyny otyłości.

Skutki otyłości

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że otyłość to nie tylko aspekt wyglądu fizycznego, ale to przede wszystkim poważna choroba, która prowadzi do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, choroba nowotworowa oraz trudności z poruszaniem się, wynikające z postępujących zwyrodnień stawów i kręgosłupa. Gromadząca się tkanka tłuszczowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, obciążając pracę jego niemal wszystkich układów. Stąd tak ważna jest diagnoza i leczenie otyłości, którym zajmuje się zwykle zespół wielu specjalistów, od lekarza internisty przez dietetyka, fizjoterapeutę na lekarzach o innych specjalizacjach, którzy pomogą wyleczyć choroby współistniejące z otyłością, kończąc.

Nadwaga i otyłość to schorzenia, których nie należy bagatelizować. Zbyt wysoka zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań i utrudnić pacjentom codzienne funkcjonowanie.

zalety aktywności fizycznej

Redakcja oranjefan.pl

Redakcja OranjeFan to zespół pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarach zdrowia, sportu, mody, diety oraz urody. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych, inspirujących i praktycznych informacji, które pomogą im prowadzić zdrowszy, aktywniejszy i bardziej stylowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?