Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zdrowe serce – jak o nie zadbać?

Zdrowie Data publikacji - 31 grudnia 2021 Autor - Redakcja oranjefan.pl
badanie serca


„Człowiekowi w życiu nie potrzeba więcej: serce do kochania, rozum do myślenia i do pracy ręce” – mówi staropolskie przysłowie. No tak, ale jeżeli serce, to koniecznie zdrowe! Kondycja naszego serca ma kluczowe znaczenie dla ogólnego, dobrego stanu zdrowia. Przyjęcie zdrowego stylu życia w każdym wieku może zapobiec chorobom serca i zmniejszyć ryzyko zawału. Nigdy nie jest się za starym ani za młodym, aby zacząć dbać o ten arcyważny organ. Prawda jest zresztą taka, że w im młodszym wieku zaczniesz dokonywać zdrowych wyborów, tym dłużej będziesz mógł czerpać korzyści i cieszyć się długim życiem, a „serce jak dzwon” będzie bić równomiernie przez lata.

Zdrowa dieta = zdrowe serce

Zrównoważona dieta jest kluczem do zdrowego odżywiania się, a co za tym idzie do zdrowego serca. Jadłospis powinien składać się głównie z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów i chudego białka. Jeśli jesz w ten sposób przez większość czasu, od czasu do czasu będziesz mógł sobie pozwolić na małą pizzę.

W walce o zdrowe serce należy też ograniczać, lub nawet eliminować, mocno przetworzoną żywność. Mowa tutaj o żywności w pudełkach i opakowaniach, zwłaszcza takiej gotowej do spożycia. Krakersom, chipsom ziemniaczanym, czy wszelkiego rodzaju fast-foodom lepiej powiedzieć stanowcze „nie”. Warto w zamian poszukać żywności o niskiej zawartości sodu, takiej jak bakłażan, groszek zielony, papryka zielona, szczypiorek czy sałata wśród warzyw, oraz banan, czarne jagody, mandarynki, truskawki, jabłka, maliny i pomarańcze wśród owoców. Samo zdrowie!

Last but not least – warto zamienić wszelkie napoje gazowane i energetyczne na czystą wodę. Jednym słowem ograniczyć cukier na rzecz butelki źródlanej, niegazowanej wody codziennie. O odstawieniu papierosów i ograniczeniu (przynajmniej) spożycia alkoholu chyba już nawet wspominać nie trzeba. O tym, że „sport to zdrowie” też już zapisano tony papieru i gigabajty stron internetowych. Nic, tylko przyklasnąć! Nie zapominajmy jednak o medycynie…

Regularne badanie serca kluczem do sukcesu

Warto co jakiś czas odwiedzić swojego rodzinnego lekarza i poprosić o podstawowy zestaw badań, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu wszelkich ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i całego układu krążenia.

Podstawowym badaniem są w tym wypadku oczywiście regularne pomiary ciśnienia tętniczego, które można przecież wykonywać w warunkach domowych. Osobista wizyta u lekarza umożliwi jednak dokładne osłuchanie stetoskopem. Również wywiad lekarski, w którym wskażemy na stresujący tryb życia, brak ruchu, przyrost wagi, palenie papierosów lub szybką męczliwość, dla doświadczonego internisty będzie mógł być wstępem do podjęcia dalszych działań.

Krokiem w kierunku dokładniejsze diagnostyki będzie szczegółowa morfologia krwi, którą niezależnie od stanu zdrowia czy wieku, warto wykonywać przynajmniej raz do roku. Pozwala to wykryć niedokrwistość, ustalić poziom cholesterolu, a wszelkie odchylenia od normy mogą stanowić przesłankę do przeprowadzenia dalszych badań.
Dużo zdrowia!

zalety aktywności fizycznej

Redakcja oranjefan.pl

Redakcja OranjeFan to zespół pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarach zdrowia, sportu, mody, diety oraz urody. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych, inspirujących i praktycznych informacji, które pomogą im prowadzić zdrowszy, aktywniejszy i bardziej stylowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?